Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Mateřská škola > Informace pro rodiče MŠ > Neštovice v MŠ

Neštovice v MŠInkubační doba neštovic

Inkubační doba planých neštovic je poměrně dost individuální, avšak nejčastěji se uvádí, že od doby nakažení se po první výskyt takzvaných nespecifických příznaků nemoci většinou uplyne 14 až 22 dní. Od prvních příznaků trvá akutní fáze onemocnění přibližně jeden týden až 9 dní, avšak poslední známky po puchýřcích se plně vyhojí až za takových 20 dní po prvním výsevu.

Jak dlouho tedy trvají neštovice? Protože v průběhu inkubační fáze není nakažené dítě či dospělý ani infekční ani nemá žádné příznaky, počítá se délka nemoci od výskytu prvních příznaků, jež se často dají zaměnit za chřipku či nachlazení (ovšem po prvním výsevu pupínků už je druh onemocnění více než jasný). Počítejte proto s tím, že se vaše dítě bude léčit tak tři týdny.

Přenos neštovic

Jelikož jsou plané neštovice vysoce infekčním virovým onemocněním, přenášejí se rychle a snadno pomocí kapénkové infekce či přímého kontaktu s nakaženým či jeho kontaminovanými věcmi. V prvních pár dnech po skončení inkubační doby je obtížné rozpoznat, že se jedná o plané neštovice, a proto se nákaza v dětských kolektivech šíří často opravdu neuvěřitelným tempem.

Problém může nespecifický průběh onemocnění v první fázi představovat především pro rodiny s více dětmi, protože v případě, že se původně nakazilo pouze jedno dítě, není možné ostatní děti včas od nákazy izolovat – zvláště rizikové skupiny jako jsou kojenci či adolescenti. V mnoha rodinách proto může dojít vzhledem k délce inkubační doby k situaci, kdy ostatní děti onemocní právě v době, kdy první nakažený plané neštovice již úspěšně překonal.

Koupání

Vzhledem ke způsobu šíření nemoci i jejímu průběhu se často považuje za nepříliš dobré dlouhé koupání dětí v aktivní fázi onemocnění, ačkoliv podle nových poznatků je z lékařského hlediska zákaz koupání dítěte neopodstatněný. Přesto je však doporučováno se alespoň vyhnout dlouhým pobytům ve vodě, stejně jako pobytu na přímém slunci, kvůli zbytečnému dráždění pokožky